Milí a vážení,

v několika článcích Vám postupně uvedu knihy, ke kterým jsem se díky oboru psychologie dostala. Některé jsem četla jako povinnou četbu při studiu, jiné už pak v praxi, ale taky jen tak mimo praxi. Pohnuly mnou, umožnily vhled, rozšířily pohled na věc nebo úplně změnily moje černobílé smýšlení o nějakém tématu.

Zdaleka ne všechny knihy bych doporučila přečíst si jen tak o volném odpoledni. Někdy už z názvu poznáte, že si u toho úplně neodpočinete. Ke knihám připisuju svoje dojmy – jsou to pouze moje dojmy, subjektivní, třeba se s nimi ztotožníte anebo vůbec.

Ve zkratce – pokud Vás tu něco zaujme, povzbuďte svůj zájem a knihu si přečtěte. Když se Vám ale nebude líbit, „nesedne“ nebo cokoli..nenuťte se a nechtějte po sobě ji dočítat.

Seznam bude výběrem toho, co mě zaujalo nejvíc a z čeho pro sebe čerpám dál. Celkem mám nachystáno asi 25 knih. Budu ráda, když do komentářů připojíte svoje favority.

Radkin Honzák: Psychosomatická prvouka (plná citace: HONZÁK, Radkin. Psychosomatická prvouka. V Praze: Vyšehrad, 2017. ISBN 978-80-7429-912-4.)
Tak tuhle mám aktuálně rozečtenou. Odborně-výborně laicky psaná kniha, název „prvouka“ geniální. Mě slouží jako hodnotná supervize, navíc Radkin tu náročnou tému umí podat tak, jak ho znáte..- s nadhledem, vtipem, lehkostí a špetkou něžnosti. Směju se u ní nahlas. Knížku mám podtrhanou, občas z ní čtu studentům a často se k ní vracím. Doporučím každému.

Oliver Sacks: Muž, který si pletl manželku s kloboukem (plná citace: SACKS, Oliver. Muž, který si pletl manželku s kloboukem: neuvěřitelné příběhy a podivné případy lidí s neurologickou nebo psychickou odchylkou. Vydání třetí. Přeložil Alena ČECHOVÁ. Praha: Dybbuk, 2015. ISBN 978-80-7438-130-0.)
Pokud chcete do psychologie anebo psychiatrie proniknout trochu víc, ale stále hravě – přečtěte si tuhle od Sackse. Kniha je členěna na jednotlivé příběhy, které Vás vtáhnou do pozoruhodného světa odlišnosti a mile překvapí tím, jak je to všechno lidské.

Viktor Emil Frankl: A přesto říci životu ano (plná citace: FRANKL, Viktor Emil. –a přesto říci životu ano: psycholog prožívá koncentrační tábor. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2001. ISBN 80-7192-095-9. )
Útlounká knížečka a tolik myšlenek a dojmů z koncentračního tábora. Doporučuju číst postupně, vstřebávat, zajímat se o důvody, proč to takhle Frankl všechno chápal a zjišťovat, jestli je něco z toho užitečné a použitelné i pro Vás – v době odlišné.

dav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *